Atletika Sprintík

Image

Prvním rokem otevíráme kroužek atletika Sprintík!

Naším cílem bude seznámit děti s atletickými základy, které rozvinou jejich koordinaci, sílu a přirozené pohybové vlastnosti. Atletická abeceda, či samotné atletické disciplíny budou nedílnou součástí tréninků. Zároveň se můžete těšit na přátelskou atmosféru, kde děti budou sportovat formou her pod zkušenými lektory. Atletika jako taková, je zároveň skvělým základem pro všechny ostatní sporty.

Historie atletiky


Už antické Řecko se považuje za kolébku atletiky (z řeckého áthleon). Starověký pětiboj obsahoval kromě běhu, skoků, hodu diskem či oštěpem, také zápas. Začátky atletiky jako novodobého sportovního odvětví jsou spjaty s Anglií již v 17. století. Na počátku se konaly běhy především na delší vzdálenost, kde se zúčastňovali profesionálové a sázelo se na vítězství jak mezi diváky, tak i závodníky. Atletika tak, jak ji známe dnes se začala rozvíjet až v polovině 19. století. Tvořily se první kroužky amatérů, a to nejprve na školách. V programu závodů, se začaly objevovat i první technické disciplíny jako skok do dálky nebo do výšky, hod kamenem, kriketovým míčkem či kladivem. Ve 2. polovině 19. století se začíná atletika šířit z Anglie na evropskou pevninu i do zámoří.

Atletický program I. OH v roce 1896 byl stanoven Mezinárodním olympijským výborem, obsahoval 12 disciplín a byl určen pouze pro muže. Při V. OH v roce 1912 vznikla Mezinárodní amatérská atletická federace a od této doby se považují světové atletické rekordy za právoplatné a pravidla za oficiální. Olympijských soutěží se ženy zúčastnily až v roce 1928.

         Atletické disciplíny:


  • Chůze
  • Běh
           Běh na krátké vzdálenosti
           Běh na střední tratě
           Běh na dlouhé tratě
           Štafetový běh
           Překážkový běh
  • Skok
          Skok do dálky
          Skok do výšky
          Skok o tyči
          Trojskok
  • Hod
          Hod oštěpem
          Hod kladivem
          Hod diskem
          Vrh koulí
  •  Víceboje

Partneři

                       

 

Copyright © 2024 | AVČSK, z.s. | Všechna práva vyhrazena.